Zakwas to idealna baza do domowego chleba. Mimo, że brzmi groźnie, jest prosty w przygotowaniu. Oprócz przygotowania i wymieszania składników musimy być konsekwentni, gdyż zakwas najlepiej dokarmiać co równe 24 godziny. Wybierzmy więc dogodną porę. Warto przemyśleć również dzień, gdyż piątego dnia z przygotowanego zakwasu możecie upiec pierwszy chleb. Na dole znajdziecie krótki filmik, dzięki któremu będziecie mogli porównać konsystencję, fakturę i wygląd zakwasu.

No to zaczynamy!

 zakwas na chleb 1

Aby zacząć robić zakwas przygotuj: 

 

Dzień 4


Zakwas powinien pięknie rosnąć i pachnieć. Zakwas działa wolniej niż drożdże sklepowe, procesy fermentacji zachodzą dłużej i wolniej, to przede wszystkim ma wpływ na smak i jakość pieczywa. Dzisiaj dokarmimy go ostatni raz. Jutro będziesz mógł z niego upiec chleb lub zrobić zakwas na żur. Do słoja dodajemy 100g mąki i 60ml wody. Zakwas powinien już dobrze pracować, dlatego nie będziemy już potrzebować tyle wody. Woda powoduje szybsze „zjadanie” mąki. Zakwas, to rodzaj dzikich drożdży. Podczas kwaszenia mąki są one pobierane z powietrza, a mąka służy im jako pożywka. Nam na tym etapie zależy, aby zakwas zaczął sobie równo pracować. Następnego dnia będziemy mieli około 700-720g zakwasu.

 

Dzień 5 - dzień pieczenia


Do pieczenia chleba z naszego przepisu potrzeba będzie tylko połowy przygotowanego zakwasu. Dokładny przepis na chleb znajdziecie tutaj:

Suche składniki mieszamy w misce, dodajemy zakwas i stopniowo dolewamy wodę.
Całe ciasto rozkładamy do foremek. Przy tego typu zakwasie zawsze używamy tylko jego części. Pozostały w słoju zakwas przekładamy do miseczki, którą przykrywamy talerzykiem. Tak przygotowany może trafić do lodówki na tydzień. Następnym razem, dzień przed pieczeniem chleba, należy zakwas wyjąć z lodówki i dokarmić (dodać 200g mąki żytniej i 160 ml wody przegotowanej). Następnie dajemy mu wyrosnąć w ciepłym miejscu. Rano odważamy potrzebną porcję na chleb, resztę chowamy pod przykryciem do lodówki.

 

Zakwas na żur

 

zakwas na chleb zur

 

• 40-50g naszego zakwasu

• Kromka żytniego chleba 

• 450 ml letniej przegotowanej wody 

• 100 g mąki żytniej 2000 

• 2-3 ząbki czosnku 

• 3-4 ziarna ziela angielskiego 

• 3-4 listki laurowe 

• 8-9 ziaren pieprzu czarnego 

1 łyżeczka majeranku 

 

Składniki dokładnie mieszamy w słoiku. Odstawiamy w ciepłe miejsce na 2-3 dni. W czwarty dzień możemy zrobić żurek lub schować zakwas do lodówki. 

 


Po więcej wiedzy zapraszamy do naszej grupy Facebookowej!

DOŁĄCZ TERAZ

 

 

BIESZCZADZKIE smaki

Mieszkamy w Bieszczadach w malowniczej miejscowości Smolnik w gminie Komańcza. W naszym gospodarstwie pieczemy trzy rodzaje chleba na zakwasie - "Śpiewany", "Biały" i "Żytni". Na czystych łąkach bieszczadzkich zbieramy świeże rośliny, dary tej ziemi, które są surowcem do świeżych soków wyciskanych na zimno, syropów, miodków, dżemików i powideł.

Przeczytaj pełną historie

BIESZCZADZKI NEWSLETTER

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o produktach, promocjach i wydarzeniach.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Bogdan Ablewski Smolnik 9,
38-543 Komańcza, woj. podkarpackie

Otwarte codzeinnie od 8:00 do 18:00

+48 504 756 366

bieszczadzkiesmaki@gmail.com

@bieszczadzkie.smaki