Ser paneer to rodzaj domowego twarogu najczęściej wykorzystywany w kuchni indyjskiej. Wytwarzany jest ze świeżego mleka krowiego, zakwaszanego sokiem z cytryny lub limonki. Chętnie używany w potrawach wegetariańskich typu curry.

 

IMG 3858

 

Stworzyliśmy własną modyfikację sera Paneer, czyli mówiąc krótko - ser twarogowy z mleka prosto od bieszczadzkiej krowy, zakwaszany octem. Ser o słodkim, delikatnym smaku i zwartej konsystencji.

 

Propozycje podania

 

Świetnie smakuje z wytrawną konfiturą, ale również z każdą inną. Nie ukrywamy, że wspaniale uzupełnia go duet z naszą konfiturą malinową, powidłami śliwkowymi czy miodkiem z mniszka lekarskiego. Tego smaku się nie zapomina.

Podobnie jest w przypadku gdy ser paneer przygotowujemy na ciepło. Wersja grillowana ma chyba jeszcze więcej zwolenników. Dostępny jest u nas ser krojony w plastry, solony, przygotowany właśnie do tego, by usmażyć go na patelni grillowej lub delikatnie podpiec.

Smacznego!

 

IMG 5285IMG 5281IMG 5115

 

 

 

 

 


SER PANIR DOSTĘPNY W NASZYM SKLEPIE

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

 

BIESZCZADZKIE smaki

Mieszkamy w Bieszczadach w malowniczej miejscowości Smolnik w gminie Komańcza. W naszym gospodarstwie pieczemy trzy rodzaje chleba na zakwasie - "Śpiewany", "Biały" i "Żytni". Na czystych łąkach bieszczadzkich zbieramy świeże rośliny, dary tej ziemi, które są surowcem do świeżych soków wyciskanych na zimno, syropów, miodków, dżemików i powideł.

Przeczytaj pełną historie

BIESZCZADZKI NEWSLETTER

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o produktach, promocjach i wydarzeniach.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Bogdan Ablewski Smolnik 9,
38-543 Komańcza, woj. podkarpackie

Otwarte codzeinnie od 8:00 do 18:00

+48 504 756 366

bieszczadzkiesmaki@gmail.com

@bieszczadzkie.smaki