Dziś obchodzimy Światowy dzień Dzikiej Przyrody. Data nie jest przypadkowa, ponieważ 3 marca 1973 roku przyjęto tekst Konwencji Waszyngtońskiej. To dzięki tej konwencji możemy coraz skuteczniej walczyć z kłusownikami i przemytnikami. W Polsce dzień Dzikiej Przyrody świętujemy od 2015 roku.

 

Jele z haremem
fot. Tomasz Ablewski

 

Bieszczady budzą w nas zachwyt od ponad 10 lat. Praktycznie nieustanie wzruszamy się ich pięknem. Kochamy każdą porę roku tutaj. Wiosna w Smolniku to soczyście zielone łąki i lasy, najróżniejsze kwiaty i przebogactwo dźwięków, pochodzących od budzących się do życia - po zimie - zwierząt. Latem mamy koszyki pełne macierzanki, kwiatów koniczyny czerwonej, dziewanny i nostrzyka żółtego. Matka natura nas niezwykle wtedy rozpieszcza. Jesień to chyba najbardziej malownicza pora roku, by wybrać się na szlak i iść przed siebie. Zima najczęściej skrywa cały swój skarb pod grubą warstwą śniegu, choć nie wszyscy zapadają wtedy w zimowy sen.

 

Tropy niedwiedzia
fot. Tomasz Ablewski

 

Wyjątkowy górski klimat i unikalna przyroda w niewielkim stopniu zmieniona przez człowieka, to główna zaleta Bieszczad. W bieszczadzkich lasach najczęściej spotykanym gatunkiem drzewa jest jodła, sosna i olsza szara. Żyje tu około 230 gatunków zwierząt. W tym rejonie mamy szansę spotkać podczas pieszej wędrówki rysia albo żbika. To także dom dla jeleni szlachetnych, niedźwiedzi brunatnych, wilków, żubrów i łosi. Bogactwo ptactwa także urzeka - zobaczymy tu między innymi orlika krzykliwego i orła białego.

 

Nadobnica Alpejska
fot. Tomasz Ablewski

 

Nieodpowiednia działalność człowieka może spowodować nieodwracalne zmiany w bieszczadzkim ekosystemie. Bardzo ważne jest więc, aby szczególnie starać się zachować w jak najbardziej naturalnym stanie tutejszą florę i faunę.

Najprostszą rzeczą jaką możemy zrobić dla dzikiej przyrody, to zostawić porządek w miejscu, w którym przebywamy. Albo wziąć odpowiedzialność za innych, którzy tego porządku nie zostawili. W taki dzień jak dziś, zrób jedną małą rzecz - podnieś puste opakowanie lub plastikową butelkę w parku, lesie czy na szlaku #doonelittlething. Dlatego z pełnym przekonaniem, dołączamy do akcji #wildlifeday #doonethingtoday

Zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony tego ważnego święta: https://www.wildlifeday.org/

Pozdrowienia z Bieszczad!

 036
fot. Bogdan Ablewski

 

BIESZCZADZKIE smaki

Mieszkamy w Bieszczadach w malowniczej miejscowości Smolnik w gminie Komańcza. W naszym gospodarstwie pieczemy trzy rodzaje chleba na zakwasie - "Śpiewany", "Biały" i "Żytni". Na czystych łąkach bieszczadzkich zbieramy świeże rośliny, dary tej ziemi, które są surowcem do świeżych soków wyciskanych na zimno, syropów, miodków, dżemików i powideł.

Przeczytaj pełną historie

BIESZCZADZKI NEWSLETTER

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o produktach, promocjach i wydarzeniach.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Bogdan Ablewski Smolnik 9,
38-543 Komańcza, woj. podkarpackie

Otwarte codzeinnie od 8:00 do 18:00

+48 504 756 366

bieszczadzkiesmaki@gmail.com

@bieszczadzkie.smaki