Podbiał nazywany nigdyś "boże liczko" ma wiele właściwości zdrowotnych i to właściwie on jako pierwszy, zwiastuje nadejście wiosny. Jest podobny do mniszka lekarskiego, choć ma o wiele drobniejsze płatki i posiada nieco inne właściwości lecznicze. Lubi pojawiać się na terenach przekopywanych na placach budowy. Na początku pojawiają się małe żółte kwiatki, a dopiero po ich przekwitnięciu, piękne dorodne liście.

088

 

Zarówno kwiaty jak i liście, mają właściwości korzystnie wpływające na nasz organizm. Podbiał jest „starą” rośliną leczniczą. Już starożytni lekarze zalecali podbiał przy chorobach górnych dróg oddechowych, zapaleniu krtani, chrypce, uporczywym suchym kaszlu, wysokiej gorączce, a w 1817 roku został wpisany do Farmakopei Polskiej Królestwa Polskiego. Roślina ta sprawdza się również przy stanach zapalnych skóry, a świeże liście stosowano także do okładów przy zapaleniu żył. Badania naukowe potwierdzają, że może zapobiegać białaczce, i chorobom nowotworowym okrężnicy.

Niewskazany dla kobiet w ciąży, matek karmiących i dzieci do 12 roku życia. Niekorzystnie może wpływać na zdrowie osób mających problemy z chorobami wątroby.

Z liści i kwiatków podbiału możemy zrobić syrop, miodek, nalewkę. A suszone wykorzystać do zaparzenia herbatki ziołowej oraz odwaru do okładów.

BIESZCZADZKIE smaki

Mieszkamy w Bieszczadach w malowniczej miejscowości Smolnik w gminie Komańcza. W naszym gospodarstwie pieczemy trzy rodzaje chleba na zakwasie - "Śpiewany", "Biały" i "Żytni". Na czystych łąkach bieszczadzkich zbieramy świeże rośliny, dary tej ziemi, które są surowcem do świeżych soków wyciskanych na zimno, syropów, miodków, dżemików i powideł.

Przeczytaj pełną historie

BIESZCZADZKI NEWSLETTER

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o produktach, promocjach i wydarzeniach.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Bogdan Ablewski Smolnik 9,
38-543 Komańcza, woj. podkarpackie

Otwarte codzeinnie od 8:00 do 18:00

+48 504 756 366

bieszczadzkiesmaki@gmail.com

@bieszczadzkie.smaki