Czosnek niedźwiedzi jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny. Występuje w naturze, ale i z łatwością uprawiany jest w ogrodzie. Lubi ziemię próchniczną, teren zacieniony, wilgotny, ale nie podmokły.

Ważny jest termin zbioru, bowiem bardzo krótko cieszy nas swoim widokiem, ze względu na krótki okres wegetacji. Zbieramy go przed kwitnieniem jak wykształcą się dorodne zielone liście, bardzo zbliżone pokrojem do konwalii majowej. Trzeba uważać, ponieważ liście konwalii są silnie trujące

Zbiory odbywają się wczesnym rankiem, w godzinach przedpołudniowych.

Roślina bardzo popularna u naszych zachodnich sąsiadów i w Szwajcarii, ze względu na swoje genialne właściwości. Od czasów średniowiecza cieszył się uznaniem w medycynie ludowej. Na salonach pojawił się jednak dość późno, bo w końcu XX wieku, sięgnęli po niego uznani kucharze, którzy zaczęli włączać go do restauracyjnych menu.

czosnek nie 2

 

Czosnek niedźwiedzi ze względu na swoje właściwości, doczekał się swojego święta w Niemczech, które obchodzone jest od lat pod nazwą Bärlauchtage w miejscowości Eberbach, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. W tym roku zaczyna się ono 13 marca i potrwa do 11 kwietnia. Starogermańskie przekazy łączyły zioło z niedźwiedziem. Sądzono, że niedźwiedzie po przebudzeniu z zimowego snu, posilają się młodymi listkami czosnku niedźwiedziego, by dojść do sił. Dlatego uważa się, że czosnek niedźwiedzi dodaje sił i pobudza człowieka do działania. Benedyktyni uważali, że jest skuteczny w oczyszczaniu żołądka, jelit i krwi. Pod koniec XX wieku przeprowadzono badania naukowe, dotyczące wpływu czosnku niedźwiedziego na nasze zdrowie i odkryto jego korzystne działanie. Począwszy od miażdżycy przez choroby serca, aż po problemy trawienne. 

 

czosnek nie

Roślina ta działa zarówno leczniczo, ale co ważne, także zapobiegawczo np. przy odkładaniu się cholesterolu na ściankach naczyń. Dodatkowo obniża ciśnienie krwi, likwiduje zawroty głowy i szumy w uszach.

Liście czosnku zawierają duże ilości siarki, a siarka jest czynnikiem likwidującym wolne rodniki w organizmie. Poza tym, zawiera znaczną ilość składników mineralnych i mikroelementów w tym magnez, żelazo, mangan i wiele innych, ważnych dla nas składników.

 

Fakt, że czosnek niedźwiedzi posiada tak bardzo wiele cennych właściwości, powoduje, że możemy przyrządzać go na bardzo wiele różnych sposobów:

 

Pesto z czosnku niedźwiedziego

Suszony czosnek do sosów

Zielone listki do sałatki

Czosnek niedźwiedzi z pokrzywą przyrządzony jak szpinak

Czosnek niedźwiedzi jako dodatek do masła

Czosnek niedźwiedzi jako dodatek do jajecznicy (świeże krojone listki)

Czosnek niedźwiedzi miksowany jako dodatek do ziemniaków gotowanych (puree) a także pieczonych Hasselback

Naleśniki z farszem z sera białego z dodatkiem czosnku

Świetnie się mrozi w postaci zmiksowanej jak i całe liscie

Czosnek niedźwiedzi kiszony, ale to tylko dla koneserów:)

BIESZCZADZKIE smaki

Mieszkamy w Bieszczadach w malowniczej miejscowości Smolnik w gminie Komańcza. W naszym gospodarstwie pieczemy trzy rodzaje chleba na zakwasie - "Śpiewany", "Biały" i "Żytni". Na czystych łąkach bieszczadzkich zbieramy świeże rośliny, dary tej ziemi, które są surowcem do świeżych soków wyciskanych na zimno, syropów, miodków, dżemików i powideł.

Przeczytaj pełną historie

BIESZCZADZKI NEWSLETTER

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o produktach, promocjach i wydarzeniach.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Bogdan Ablewski Smolnik 9,
38-543 Komańcza, woj. podkarpackie

Otwarte codzeinnie od 8:00 do 18:00

+48 504 756 366

bieszczadzkiesmaki@gmail.com

@bieszczadzkie.smaki