Zdawałoby się, że pieczenie chleba jest prostą czynnością, jednak nie każdemu wychodzi. Od czego to zależy? Jak w wielu wypadkach, tak i tu diabeł tkwi w szczegółach – choć akurat jemu ta sztuka nigdy by się nie udała. Stare powiedzenie bowiem mówi: kto piecze chleb, ma złote serce. A Wieśka Ablewska dopowiada: do chleba nie można podchodzić ze złością, bo jak się jest złym, to nie powinno się gotować jedzenia, żeby ludzie się nie potruli. Tutaj trzeba dużo miłości i cierpliwości. Pochodząca z Bydgoszczy Wieśka, odkąd pamięta, chciała wypiekać chleb, najlepiej gdzieś na wsi. Dość szybko zaczęła robić różne ciasta, ale chleb zawsze uważała za coś niezwykłego – świętość i kwintesencję umiejętności. - to tylko fragment artykułu, który możecie znaleźć w ostatnim dwumiesięczniku "Gospodyni". 

Znajdziecie w nim przepis na nasz chleb i nie tylko. Przeczytacie w nim co nas inspiruje i skąd bierzemy siłę.

gospodyni min

 

Wieśka z Bogdanem mieli swój pomysł na życie: przyjechali w Bieszczady zaopatrzeni w zakwas Wieśki z zamiarem, że będą piec chleb i robić domowe przetwory na sprzedaż. Resztę przyniosło samo życie.

 

.

BIESZCZADZKIE smaki

Mieszkamy w Bieszczadach w malowniczej miejscowości Smolnik w gminie Komańcza. W naszym gospodarstwie pieczemy trzy rodzaje chleba na zakwasie - "Śpiewany", "Biały" i "Żytni". Na czystych łąkach bieszczadzkich zbieramy świeże rośliny, dary tej ziemi, które są surowcem do świeżych soków wyciskanych na zimno, syropów, miodków, dżemików i powideł.

Przeczytaj pełną historie

BIESZCZADZKI NEWSLETTER

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o produktach, promocjach i wydarzeniach.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Bogdan Ablewski Smolnik 9,
38-543 Komańcza, woj. podkarpackie

Otwarte codzeinnie od 8:00 do 18:00

+48 504 756 366

bieszczadzkiesmaki@gmail.com

@bieszczadzkie.smaki