Zrób jedną małą rzecz – Światowy Dzień Dzikiej Przyrody

Jele_z_haremem

Dziś obchodzimy Światowy dzień Dzikiej Przyrody. Data nie jest przypadkowa, ponieważ 3 marca 1973 roku przyjęto tekst Konwencji Waszyngtońskiej. To dzięki tej konwencji możemy coraz skuteczniej walczyć z kłusownikami i przemytnikami. W Polsce dzień Dzikiej Przyrody świętujemy od 2015 roku.

fot. Tomasz Ablewski

Bieszczady budzą w nas zachwyt od ponad 10 lat. Praktycznie nieustanie wzruszamy się ich pięknem. Kochamy każdą porę roku tutaj. Wiosna w Smolniku to soczyście zielone łąki i lasy, najróżniejsze kwiaty i przebogactwo dźwięków, pochodzących od budzących się do życia – po zimie – zwierząt. Latem mamy koszyki pełne macierzanki, kwiatów koniczyny czerwonej, dziewanny i nostrzyka żółtego. Matka natura nas niezwykle wtedy rozpieszcza. Jesień to chyba najbardziej malownicza pora roku, by wybrać się na szlak i iść przed siebie. Zima najczęściej skrywa cały swój skarb pod grubą warstwą śniegu, choć nie wszyscy zapadają wtedy w zimowy sen.

 

fot. Tomasz Ablewski

Wyjątkowy górski klimat i unikalna przyroda w niewielkim stopniu zmieniona przez człowieka, to główna zaleta Bieszczad. W bieszczadzkich lasach najczęściej spotykanym gatunkiem drzewa jest jodła, sosna i olsza szara. Żyje tu około 230 gatunków zwierząt. W tym rejonie mamy szansę spotkać podczas pieszej wędrówki rysia albo żbika. To także dom dla jeleni szlachetnych, niedźwiedzi brunatnych, wilków, żubrów i łosi. Bogactwo ptactwa także urzeka – zobaczymy tu między innymi orlika krzykliwego i orła białego.

 

fot. Tomasz Ablewski

Nieodpowiednia działalność człowieka może spowodować nieodwracalne zmiany w bieszczadzkim ekosystemie. Bardzo ważne jest więc, aby szczególnie starać się zachować w jak najbardziej naturalnym stanie tutejszą florę i faunę.

Najprostszą rzeczą jaką możemy zrobić dla dzikiej przyrody, to zostawić porządek w miejscu, w którym przebywamy. Albo wziąć odpowiedzialność za innych, którzy tego porządku nie zostawili. W taki dzień jak dziś, zrób jedną małą rzecz – podnieś puste opakowanie lub plastikową butelkę w parku, lesie czy na szlaku #doonelittlething. Dlatego z pełnym przekonaniem, dołączamy do akcji #wildlifeday #doonethingtoday

Zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony tego ważnego święta: https://www.wildlifeday.org/

Pozdrowienia z Bieszczad!

fot. Bogdan Ablewski