Czy podbiał to mlecz?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podbiał nazywany nigdyś “boże liczko” ma wiele właściwości zdrowotnych i to właściwie on jako pierwszy, zwiastuje nadejście wiosny. Jest podobny do mniszka lekarskiego, choć ma o wiele drobniejsze płatki i posiada nieco inne właściwości lecznicze. Lubi pojawiać się na terenach przekopywanych na placach budowy. Na początku pojawiają się małe żółte kwiatki, a dopiero po ich przekwitnięciu, piękne dorodne liście.

Zarówno kwiaty jak i liście, mają właściwości korzystnie wpływające na nasz organizm. Podbiał jest „starą” rośliną leczniczą. Już starożytni lekarze zalecali podbiał przy chorobach górnych dróg oddechowych, zapaleniu krtani, chrypce, uporczywym suchym kaszlu, wysokiej gorączce, a w 1817 roku został wpisany do Farmakopei Polskiej Królestwa Polskiego. Roślina ta sprawdza się również przy stanach zapalnych skóry, a świeże liście stosowano także do okładów przy zapaleniu żył. Badania naukowe potwierdzają, że może zapobiegać białaczce, i chorobom nowotworowym okrężnicy.

Niewskazany dla kobiet w ciąży, matek karmiących i dzieci do 12 roku życia. Niekorzystnie może wpływać na zdrowie osób mających problemy z chorobami wątroby.

Z liści i kwiatków podbiału możemy zrobić syrop, miodek, nalewkę. A suszone wykorzystać do zaparzenia herbatki ziołowej oraz odwaru do okładów.

Przeczytaj również

W naszej spiżarni