Złote zasady bezpiecznego stosowania ziół

łąka-min

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Za chwile i w Bieszczadach (może) zejdzie śnieg i spod ziemi wyjdą pierwsze zielone listki. Natchnieni tęsknotą za słońcem wpadliśmy na pomysł aby podzielić się (naszym) doświadczeniem i (ekspercką) wiedzą na temat fitoterapii. W połowie marca uruchomimy newsletter, który raz w miesiącu przedstawi Wam wybraną roślinę, jej właściwości, miejsca zbioru, wygląd i sposoby na jej przetworzenie.

W ramach wstępu do newslettera przygotowaliśmy złote zasady bezpiecznego stosowania ziół. Bezpieczeństwo to opiera się na wiedzy, znajomości ziela i przeciwskazań, a także na wiedzy o długości i regularności jego stosowania. Postanowiliśmy się podzielić tymi zasadami również tutaj, na blogu.

Złote zasady bezpiecznego stosowania ziół

 

Tylko 100% pewności.

W newsletterze dostaniecie wiedzę na temat ziół, które ciężko pomylić z innymi. Dokładnie opiszemy kwiaty oraz liście załączając zdjęcia bądź ryciny. Jeśli na łące nie macie pewności czy dana roślina jest tą, za którą się podaje, polecamy użyć aplikacji rozpoznającej rośliny, takiej jak PlantNet lub Wirtualnego Atlasu Roślin. Możecie także posiłkować się wiedzą i doświadczeniem osób na dedykowanych grupach na Facebooku lub zapytać doświadczonego zielarza.

Sprawdź przeciwskazania.

To bardzo ważne. Substancje czynne zawarte w ziołach często działają mocniej niż suplementy, lub są wręcz dla nas trujące. Zawsze sprawdź przeciwskazania stosowania ziela, nawet jeśli na nic nie chorujecie, np. dziurawiec zwiększa wrażliwość skóry na słońce – jest to niebezpieczne. Uważajcie także jeśli cierpicie na alergie pokarmowe.

Nie przesadzaj z ilością.

Złota zasada fitoterapii brzmi: jedna kuracja na raz. Bezpieczeństwo przede wszystkim. Nie stosujcie kuracji wieloma ziołami. Uporaj się z jednym problemem, a następnie przejdź do następnego. Zioła mogą neutralizować swoje działanie lub prowadzić do powikłań. Jeśli cierpicie na choroby przewlekłe lub stale przyjmujecie leki skonsultujcie się ze swoim lekarzem prowadzącym przed przystąpieniem do kuracji. Wiele substancji czynnych zawartych w ziołach zmienia, zmniejsza lub zwiększa działanie leków, nawet popularnego paracetamolu. Bezpieczeństwo to także odpowiedzialne stosowanie preparatów ziołowych.

Kuracja trwa określony czas.

Dlatego nazywa się kuracją. Oczywiście są zioła, które w niewielkich ilościach można stosować długo, ale zazwyczaj kuracja powinna być przeprowadzona, a następnie przerwana. Kuracje na wzmocnienie czy oczyszczenie organizmu powinny być stosowane nie dłużej niż 2-3 miesiące. Następnie zróbcie przerwę na 2 tygodnie i obserwujcie swój organizm. Polecamy klasyczne, analogowe notatki!

Nie kombinuj za dużo.

Chyba, że macie ogromną wiedzę na ten temat. Nie polecamy tworzyć samodzielnie mieszanek ziołowych czy herbatek. Tak jak wspomnieliśmy – niektóre zioła stosowane razem działają odwrotnie, niż powinny. Sięgajcie po sprawdzone przepisy z wiarygodnych źródeł.

Sprawdzaj źródła.

Lub korzystaj z naszej wiedzy. Newslettery opierać będą się na naszym doświadczeniu, ale także na wiedzy ekspertów w swoim fachu, choćby na książkach dr Różańskiego. Od wielu lat mamy książki z wiedzą i przepisami, które nigdy nas nie zawiodły. Tą mieszankę wiedzy i doświadczenia otrzymacie od nas w pigułce, raz w miesiącu.

Cierpliwość to cnota.

Większość kuracji ziołowych musi być prowadzona systematycznie, abyście zauważyli pozytywne efekty. Tylko niewielka część działa doraźnie, jak syrop z pędów sosny na kaszel. Zioła potrzebują czasu aby skutecznie zadziałać. Pamiętajcie jednak o wspomnianych przerwach w kuracjach.

Ma być ziołowo, nie słodko.

Cukier lub miód mogą znacznie osłabić działanie wielu ziół. Najlepiej wyjść z założenia, że zioła to leki, więc muszą być niesmaczne, aby były skuteczne. Zazwyczaj jednak pozytywnie się zaskoczycie 🙂

 

Najwięcej moglibyśmy napisać o stosowaniu ziół u kobiet w ciąży i u niemowląt, ale napiszemy jedno – zawsze zapytajcie lekarza.

 

Jak widzicie, bezpieczne i rozważne przyjmowanie ziół to temat bardzo złożony. Nie chcemy Cię zniechęcić – wręcz przeciwnie. Zbieranie i przetwarzanie ziół to wspaniała przygoda, na którą Cię zapraszamy. Pamiętaj jednak o tych kilku rzeczach, aby móc cieszyć się niezwykłymi darami natury ze spokojną głową. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych ulubionych ziółkach, zapraszamy do zapisania się do newslettera:

Przeczytaj również

W naszej spiżarni