NOSTRZYKÓWKA

 Nalewka, w której znajdziesz Bieszczady zamknięte w butelce, deszcz i słońce, wiatr połonin, zapach ukwieconych łąk...
DOSTĘPNY W SKLEPIE

nostrzykówka bieszczadzkie smaki

Nostrzykówka? Czas na degustację...

Nalewka pełna niespodzianek smakowych jak i zapachowych.....Ci co spróbowali mogą zaświadczyć, a Ty jedź powoli nie zabraknie...

 

 Trochę wiedzy:

Nostrzyk żółty (Melilotus officinalis) od wieków stosowany jest przy problemach z układem krwionośnym.

Nostrzyk żółty posiada wiele właściwości leczniczych które mają ogromny wpływ na organizm człowieka. 

Związki zawarte w zielu nostrzyka działają też uszczelniająco w przypadku naczyń krwionośnych, przywracając ich prawidłowe napięcie i ruchy. Warto pamiętać o właściwościach przeciwzapalnych nostrzyka, gdyż może być on z powodzeniem stosowany w żylakach i zakrzepowym zapaleniu żył, w owrzodzeniach na tle zapaleń żył, w zapaleniu naczyń chłonnych oraz przy hemoroidach.

Ziele nostrzyka może być cennym lekiem na czyraki, zapalenia skóry oraz wybroczyny po urazach. Nostrzyk można stosować przy zapaleniach spojówek i brzegów powiek.

Ponadto nostrzyk ma właściwości uspokajające i przeciwbólowe. Może być pomocny w sta­nach wyczerpania nerwowego, w nerwobólach, a nawet w kolce wątrobo­wej i nerkowej. Ziele to poprawia także trawienie. Może być korzystne w leczeniu tzw. leukopeni, czyli popromiennej zmian składu krwi. Należy także zachować szczególna ostrożność w stosowaniu nostrzyka żółtego z uwagi na to iż przyjmowanie go w nadmiernej ilości może on powodować krwawienia  wewnętrzne, uporczywe  bóle łowy, wymioty i zaburzenia równowagi.

 

 Medycyna ludowa

Nostrzyk żółty ma wiele cennych właściwości leczniczych. Do najlepiej udokumentowanych i najbardziej znanych w medycynie ludowej zalet nostrzyka zaliczane są:

  • właściwości uspokajające i wyciszające
  • zdolność zmniejszania krzepliwości krwi
  • wzmacnianie oraz uszczelnianie naczyń żylnych i limfatycznych, a także zdolność do zmniejszania przepuszczalności naczyń włosowatych 
  • zdolność do rozkurczania naczyń krwionośnych, co pośrednio wspomaga krążenie krwi

W medycynie ludowej znajdziemy wiele zastosowań na wyciąg z nostrzyka. Stosowany zewnętrznie w postaci okładów lub kompresów korzystnie wpływa na skórę: przyspiesza gojenie się ran, czyraków i wygładza skórę. 2 łyzki ziela zalewamy 0,5 szklanki wrzątku. Po upływie 40 minut naparem nasączamy np. tetrową pieluchę i przykładamy do rany. Takie okłady możemy trzymać na ranach do 2 godzin, a całą operację powtarzamy co 8 godzin.Nostrzyk działa rozświetlająco i odświeżająco na cerę, ma również działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Jeżeli okłady będziemy stosować regularnie, to zmniejszą się worki i cienie pod oczami.

nostrzykowka pojemnosci bieszczadzkie smaki

BIESZCZADZKIE smaki

Mieszkamy w Bieszczadach w malowniczej miejscowości Smolnik w gminie Komańcza. W naszym gospodarstwie pieczemy trzy rodzaje chleba na zakwasie - "Śpiewany", "Biały" i "Żytni". Na czystych łąkach bieszczadzkich zbieramy świeże rośliny, dary tej ziemi, które są surowcem do świeżych soków wyciskanych na zimno, syropów, miodków, dżemików i powideł.

Przeczytaj pełną historie

BIESZCZADZKI NEWSLETTER

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o produktach, promocjach i wydarzeniach.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Bogdan Ablewski Smolnik 9,
38-543 Komańcza, woj. podkarpackie

Otwarte codzeinnie od 8:00 do 18:00

+48 504 756 366

bieszczadzkiesmaki@gmail.com

@bieszczadzkie.smaki

 
 

UWAGA!

Treści umieszczone na tej stronie internetowej przeznaczone są dla osób pełnoletnich. Potwierdź, że masz ukończone 18 lat lub wróć na strone głowna.

wróć na stronę główną