Pesto

Nasze pesto to młode liście czosnku niedźwiedziego z olejem i solą – nic poza tym. Olej i sól, jako konserwanty, pozwalają liściom na zachowanie ich niezwykłych właściwości na długi czas. To pozwala na korzystanie ze zdrowotnych walorów tej rośliny przez cały rok. Warto zgłębić się w tym, co potrafi ta niepozorna roślina. 

Należy zaznaczyć, że czosnek niedźwiedzi w niczym nie przypomina tradycyjnego czosnku. Nie ma on formy ząbków, lecz liści, które zawierają najwięcej prozdrowotnych właściwości i są jego najczęściej jadalną częścią. Czosnek niedźwiedzi ma wszystkie właściwości czosnku pospolitego. Jednak przewyższa go pod względem zawartości pewnych substancji, przede wszystkim związków siarki, które pozytywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy, pokarmowy, a także pomagają zwalczać wirusy, bakterie czy drożdżaka Candida albicans, odpowiedzialnego za grzybicę.

Warto dodać, że czosnek niedźwiedzi zawiera najwięcej związków siarki ze wszystkich roślin rosnących naturalnie w Europie. Roślina zapobiega infekcjom wirusowym, przede wszystkim układu oddechowego, takim jak przeziębienie czy grypa. Ponadto zawarte w nim lotne substancje, czyli kwasy fenolowe, rozrzedzają wydzielinę, która zalega w oskrzelach i w ten sposób ułatwiają odkrztuszanie, pomagając w walce z kaszlem.

Ponadto czosnek niedźwiedzi wykazuje działanie podobne do antybiotyku, ponieważ niszczy bakterie chorobotwórcze w układzie pokarmowym i oddechowym, jednak nie zakłócając przy tym równowagi naturalnej flory bakteryjnej. Poza tym stymuluje produkcję immunoglobulin – przeciwciał biorących udział we wszystkich procesach odpornościowych, a tym samym mobilizuje organizm do walki z chorobami.

Nie należy jednak zapominać, że tak jak w przypadku większości ziół, także i czosnek niedźwiedzi, aby mógł w pozytywny sposób wpłynąć na nasze zdrowie, musi być przyjmowany przez dłuższy czas, a nie jedynie okazjonalnie. 

Czosnek niedźwiedzi w naturze zasiedla cieniste i wilgotne lasy liściaste o żyznych i próchnicznych glebach oraz tereny wzdłuż brzegów rzek i potoków. Najwcześniej na przełomie marca i kwietnia pojawiają się intensywnie zielone, lancetowate liście. Natomiast zebrane w baldachy, białe kwiaty rozwijają się dopiero w maju. Liście, jak już wspomniano, swym wyglądem przypominają liście konwalii majowej lub zimowitu jesiennego. Może to powodować pomyłki brzemienne w skutkach, bowiem obie te rośliny są trujące. Aby się upewnić, czy na pewno mamy do czynienia z czosnkiem niedźwiedzim wystarczy rozetrzeć w dłoniach listek – w przypadku czosnku od razu poczujemy charakterystyczny dla niego zapach.

Przepisy na użycie czosnku niedźwiedziego znajdziesz w artykułach na naszym blogu

Pesto w naszym sklepie