Zrób swój zakwas na chleb i żur

zakwas_na_chleb_zur

Zakwas to idealna baza do domowego chleba. Mimo, że brzmi groźnie, jest prosty w przygotowaniu. Oprócz przygotowania i wymieszania składników musimy być konsekwentni, gdyż zakwas najlepiej dokarmiać co równe 24 godziny. Wybierzmy więc dogodną porę. Warto przemyśleć również dzień, gdyż piątego dnia z przygotowanego zakwasu możecie upiec pierwszy chleb. Na dole znajdziecie krótki filmik, dzięki któremu będziecie mogli porównać konsystencję, fakturę i wygląd zakwasu.

No to zaczynamy!

Aby zacząć robić zakwas przygotuj:

Dzień 4

Zakwas powinien pięknie rosnąć i pachnieć. Zakwas działa wolniej niż drożdże sklepowe, procesy fermentacji zachodzą dłużej i wolniej, to przede wszystkim ma wpływ na smak i jakość pieczywa. Dzisiaj dokarmimy go ostatni raz. Jutro będziesz mógł z niego upiec chleb lub zrobić zakwas na żur. Do słoja dodajemy 100g mąki i 60ml wody. Zakwas powinien już dobrze pracować, dlatego nie będziemy już potrzebować tyle wody. Woda powoduje szybsze „zjadanie” mąki. Zakwas, to rodzaj dzikich drożdży. Podczas kwaszenia mąki są one pobierane z powietrza, a mąka służy im jako pożywka. Nam na tym etapie zależy, aby zakwas zaczął sobie równo pracować. Następnego dnia będziemy mieli około 700-720g zakwasu.

Dzień 5 – dzień pieczenia

Do pieczenia chleba z naszego przepisu potrzeba będzie tylko połowy przygotowanego zakwasu. Dokładny przepis na chleb znajdziecie na naszej Facebookowej grupie w przypiętych postach (na samej górze).

Suche składniki mieszamy w misce, dodajemy zakwas i stopniowo dolewamy wodę.
Całe ciasto rozkładamy do foremek. Przy tego typu zakwasie zawsze używamy tylko jego części. Pozostały w słoju zakwas przekładamy do miseczki, którą przykrywamy talerzykiem. Tak przygotowany może trafić do lodówki na tydzień. Następnym razem, dzień przed pieczeniem chleba, należy zakwas wyjąć z lodówki i dokarmić (dodać 200g mąki żytniej i 160 ml wody przegotowanej). Następnie dajemy mu wyrosnąć w ciepłym miejscu. Rano odważamy potrzebną porcję na chleb, resztę chowamy pod przykryciem do lodówki.

Zakwas na żur

 40-50g naszego zakwasu

• Kromka żytniego chleba

• 450 ml letniej przegotowanej wody

• 100 g mąki żytniej 2000

• 2-3 ząbki czosnku

• 3-4 ziarna ziela angielskiego

• 3-4 listki laurowe

• 8-9 ziaren pieprzu czarnego

1 łyżeczka majeranku

 

Składniki dokładnie mieszamy w słoiku. Odstawiamy w ciepłe miejsce na 2-3 dni. W czwarty dzień możemy zrobić żurek lub schować zakwas do lodówki.

Przeczytaj również

W naszej spiżarni