Soki

Nasze soki to skarbnica witamin i mikroelementów. W zależności od rodzaju i przeznaczenia stosujemy dwa sposoby ich przygotowywania. 

Pierwszy to klasyczne, „babcine” soki, przygotowywane w sokowniku z dodatkiem niewielkiej ilości cukru służącej jako konserwant. Soki owocowe, poddane wielogodzinnemu gotowaniu w sokowniku, są gładkie i gęste. Przypominają nam o jesiennych wieczorach u Babci z kubkiem gorącej herbaty z sokiem malinowym. Drugi rodzaj to soki wyciskane na zimno. Do wyciskania tych soków używamy specjalnej wolnoobrotowej wyciskarki ślimakowej oraz bardzo dużej ilości świeżych ziół. 

Jest to skomplikowany i czasochłonny proces, a świeże soki są niezwykle wartościowe i pełne właściwości zdrowotnych. Jednakże, po upływie 48 godzin większość wartości odżywczych zawartych w świeżych sokach się ulatnia, dlatego w celu ich utrwalenia dodajemy do soku wysokoprocentowy alkohol. Tak przygotowane soki mogą służyć nam przez długie miesiące, a ich skoncentrowana forma sprawia, że są niezwykle wydajne. 

Sok z pokrzywy to doskonały środek zapobiegający anemii, infekcjom, wypadaniu włosów. Skoncentrowany sok z czosnku niedźwiedziego, oprócz szeregu drogocennych substancji, stymuluje produkcję immunoglobulin – przeciwciał biorących udział we wszystkich procesach odpornościowych, a tym samym mobilizuje organizm do walki z chorobami. 

Zdrowa żywność, którą proponujemy przyczynia się do poprawy funkcji organizmu.

Sok malinowy

Sok malinowy to dla wielu z nas smak dzieciństwa i wieczornych herbat u babci. Maliny są cennym źródłem: kwasów organicznych (cytrynowego, jabłkowego, salicylowego), pektyn, antocyjanów, cukrów, witamin: C, E, B1, B6, B2, składników mineralnych, takich jak: potas, magnez, wapń czy żelazo. Maliny mają zastosowanie w medycynie ludowej, charakteryzują się właściwościami antybakteryjnymi, wspomagają leczenie przeziębień. Sok z malin od wieków stosowany był w leczeniu gorączki, gdyż zarówno liście, jak i owoce mają działanie napotne.

Z uwagi na zawartość salicylanów, maliny mają podobne działanie do aspiryny. Mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Są skuteczne i zarazem w 100 procentach bezpieczne dla organizmu. Maliny mogą być wykorzystywane jako lekarstwo do zbijania gorączki. Ich skuteczność wynika głównie z tego, że pobudzają gruczoły potowe, dzięki czemu pot odparowuje ze skóry, obniżając temperaturę ciała.

 

Sok z owoców czarnego bzu

Czarny bez wykorzystywano już w medycynie ludowej. W dawnych czasach, do celów leczniczych, wykorzystywano prawie wszystkie części dzikiego bzu, nawet korę i korzenie. Owoce czarnego bzu znajdują szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Nas sok przygotowujemy w sokowniku wyciągając z niego szereg cudownych wartości odżywczych. To niezastąpiony lek w domowej, ziołowej apteczce. O szerokim działaniu owoców czarnego bzu dowiesz się z artykułu na naszym blogu, pod tym linkiem.

 

Sok z czosnku niedźwiedziego

Sok ze świeżych liści czosnku niedźwiedziego został przez nas utrwalony alkoholem, by zatrzymać uwalnianie się z niego drogocennych wartości. Sok z czosnku niedźwiedziego zawiera szereg substancji czynnych, których głównym i najważniejszym składnikiem jest aktywna siarka, ma ona ogromny wpływ na przemianę materii. Wytwarzając silne enzymy powoduje odtruwanie organizmu i wydalenie z niego metali ciężkich, pestycydów oraz innych związków toksycznych. Czosnek niedźwiedzi posiada kilkukrotnie więcej aktywnych związków siarki niż czosnek pospolity.

 

Sok z pokrzywy

Sok wyciskany z majowych, świeżych liści pokrzywy sokowirówką wolnoobrotową również został utrwalony alkoholem, by na dłużej zatrzymać jak najwięcej wartości odżywczych. Pokrzywa zwyczajna stosowana jako roślina lecznicza już od czasów starożytnych, jest źródłem wielu witamin i cennych elementów. Zawiera witaminę A, B2, C, E, K, flawonoidy, żelazo, magnez, wapń, krzem. Dzięki zawartości garbników ma właściwości ściągające, a sterole roślinne pomagają w obniżaniu cholesterolu. Sok można stosować wewnętrznie i zewnętrznie. Wewnętrznie działa przede wszystkim na układ moczowy. Dzięki łagodnemu działaniu moczopędnemu pomaga oczyścić organizm z toksyn. Łagodzi stany zapalne układu moczowo-płciowego. Może być stosowany pomocniczo przy łagodnym przeroście prostaty. Nie do przecenienia w zapobieganiu i leczeniu anemii, szczególnie u kobiet w ciąży. Profilaktycznie może być stosowany w chorobie wrzodowej dwunastnicy, jest również pomocny przy chorobach wątroby, w reumatyzmie i osteoporozie. Wspomaga proces odchudzania, jeśli towarzyszą mu odpowiednia dieta i ćwiczenia.