Sole ziołowe

Ziołowe sole bieszczadzkie to nasza odpowiedź na aromatyzowane sole do użytku spożywczego. Ich bazą jest sól kłodawska, a dodatkami zioła rosnące w naszej okolicy. Może być stosowana jako substytut zwykłej kuchennej soli. Polecana jest dla osób, które szukają urozmaicenia od tradycyjnie słonego smaku w codziennie przygotowywanych potrawach.

Sole aromatyzujemy dodając bluszczyk kurdybanek, czosnek niedźwiedzi, oregano czy krwawnik. Każde z tych ziół zbieramy samodzielnie i suszymy wedle prawideł zielarskich. Przyprawa nadaje się jako dodatek do wszelkiego rodzaju sałatek, między innymi do caprese. Idealnie harmonizuje się z dresingami, sosami, surówkami oraz daniami z warzyw. Polecana jest również do dań z ziemniaków, mięs, ryb i grzybów.

Krwawnik pospolity jest przedstawicielem rodziny astrowatych. Tę dziko rosnącą roślinę można spotkać na terenie całej Polski. Ze względu na szereg korzystnych dla zdrowia właściwości ziele krwawnika stanowi uznany surowiec zielarski. Wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Działa przeciwkrwotocznie, zmniejsza krwawienia zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne. Ponadto stymuluje pracę przewodu pokarmowego, działa rozkurczająco na mięśnie gładkie jelit, dróg żółciowych i moczowych, wzmaga wydzielanie soków trawiennych oraz żółci. Dodatkowo, pomaga w regulacji cyklu menstruacyjnego i łagodzeniu dolegliwości związanych z miesiączką. Z kolei stosowany zewnętrznie działa przeciwzapalnie i ściągająco, łagodzi zapalenia skóry i błon śluzowych oraz przyspiesza gojenie ran i oparzeń.

Oregano, zwane również lebiodką pospolitą, to jedno z najpopularniejszych ziół, jakie możemy spotkać w naszej kuchni. Dodawane jest nie tylko do dań włoskich, ale również do potraw z mięsa, sosów i sałatek. Jest cennym dodatkiem do niektórych kosmetyków, a lista leczniczych właściwości wręcz nie ma końca. Wykazuje działanie dezynfekujące, niszczy wiele rodzajów bakterii, pozbywając się z naszego organizmu między innymi E. coli, Salmonella, czy Klebsiella, jednocześnie nie wpływając na ilość bakterii dobroczynnych, które biorą udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego. Działa wykrztuśnie, przeciwskurczowo, moczopędnie, wiatropędnie, odtruwająco. Pobudza apetyt i działa nasennie. Oregano w swoim składzie zawiera bardzo dużo witaminy K, a także manganu, kwasów omega 3. Spożywając to zioło, dostarczamy sobie również witaminy A i E, wapń, żelazo i błonnik pokarmowy.

Bluszczyk kurdybanek jest ziołem regulującym przemianę materii i wspomagającym procesy usuwania ksenobiotyków i szkodliwych oraz zbędnych produktów przemiany materii z ustroju. Działa moczopędnie i rozkurczowo. Ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny ropnej i śluzowej z dróg oddechowych. Rozszerza oskrzela, ułatwiając oddychanie. Intrakt przerywa ataki astmy i zadyszki. Doskonały w leczeniu zakażeń i nieżytów, w tym alergicznych dróg oddechowych. Polecamy go przy chrypce, kaszlu, zapaleniu oskrzeli i krtani, w zapaleniu płuc i zatok. Sprawdza się wówczas w połączeniu z sokiem aroniowym, malinowym, lipowym, jeżynowym. Bluszczyk kurdybanek wzmaga wydzielanie żółci, wspomaga odtruwanie i oczyszczanie wątroby. Zawiera składniki ochraniające miąższ wątroby przed uszkodzeniem toksynami, marskością i stłuszczeniem. Poprawia czynności sekrecyjno-absorpcyjne układu pokarmowego, dlatego sprawdza się przy niestrawności i zaparciach, zespole zaburzonego wchłaniania w przebiegu długotrwałych nieżytów przewodu pokarmowego.

Czosnek niedźwiedzi został szeroko opisany przy okazji opisu pesto. Zapraszamy do tego wpisu, tutaj.