Smolnikowanie 4 – Fotorelacja z wydarzenia

DSC05945-min

Smolnikowanie to kameralna impreza dedykowana miłośnikom czosnku niedźwiedziego i chleba na zakwasie. Jak co roku, te dwa składniki królowały na naszym wydarzeniu. Pierwsi goście, a zarazem nasi przyjaciele, przybyli już dzień wcześniej, aby pomóc nam w dopięciu wszystkiego na ostatni guzik.

W tym roku Smolnikowanie przybrało nieco inną formę. Wiesia i Bogdan nie gotowali wspólnie z gośćmi.Bogdan, z mikrofonem w ręku, pełnił rolę wodzireja i konferansjera, podczas gdy Wiesia wspierała kuchnię z zaplecza. Dzięki temu mieli więcej czasu, aby biesiadować z gośćmi.

 

 

Mieliśmy zaszczyt gościć trzech niesamowitych kucharzy, którym jeszcze raz chcielibyśmy podziękować za ich wkład w naszą imprezę, mimo jej kameralnego charakteru.

Kulinarne Atrakcje:

Pierwszym z naszych kucharzy był nasz przyjaciel Krzysztof, który gotował dla nas już trzeci raz. Jak co roku, zaskoczył nas smakiem swoich potraw:

 • Zupa krem z czosnku niedźwiedziego – delikatna, aksamitna zupa, w której czosnek niedźwiedzi był głównym bohaterem.
 • Arancini z sosem pomidorowym – chrupiące kuleczki ryżowe faszerowane mozzarellą i suszonymi pomidorami, otoczone w panierce panko, serwowane z aromatycznym sosem pomidorowym.

 

 

Kolejnymi kucharzami byli Kamil Pieklak i Rafał Żelichowski z Karczmy Jawor PKL Solina.

 

 

Kamil, szef kuchni Jawor PKL Solina, z 15-letnim doświadczeniem, przygotował dla nas:

 • Smażone knysze z czosnkiem niedźwiedzim – wyśmienite pierożki z nadzieniem z czosnku niedźwiedziego, podane z młodą kapustą zasmażaną i chłodnikiem z maślanki.
 • Hałuski z czosnkiem niedźwiedzim – tradycyjne kluski podane z sosem śmietanowym, boczniakami, bekonem, prażoną kaszą gryczaną i wędzonym białym twarogiem.

Rafał, mieszkaniec Bieszczad, kucharz z 25-letnim doświadczeniem, przygotował:

 • Maczanka Solińska – aromatyczna potrawa mięsna, która zachwyciła wszystkich swoją intensywnością smaku.
 • Hreczanyki Łemkowskie – regionalne kotleciki z kaszy gryczanej, które przypomniały nam smaki tradycyjnej kuchni łemkowskiej.

Po skosztowaniu ich potraw mieliśmy prawdziwe niebo w gębie. Wszyscy goście byli zachwyceni smakiem i wyglądem dań.

 

 

Warsztaty i Pokazy:

Czwarta edycja Smolnikowania była wyjątkowa nie tylko ze względu na aspekt kulinarny, ale również dzięki naszym przyjaciołom, którzy prowadzili warsztaty lub wystawiali swoje prace na wydarzeniu:

 • Iwona zaprezentowała piękną biżuterię wykonaną techniką mikromakramy. Jej delikatne i misternie wykonane prace przyciągnęły uwagę wszystkich gości.

 

 

 • Dorota zadziwiła nas swoimi umiejętnościami w wypalaniu wzorów w drewnie. Każdy jej projekt był małym dziełem sztuki, pełnym detali i precyzji.

 

 

 • Laura zorganizowała wystawę swoich prac jak w galerii sztuki. Jej obrazy i rzeźby wzbudziły wiele emocji i podziwu, stanowiąc wyjątkowy element naszego wydarzenia.

 

 

 • Lilka pokazała nam, jak piękne i praktyczne może być wikliniarstwo. Jej kosze i ozdoby z wikliny cieszyły się dużym zainteresowaniem.

 

 

 • Wojtek przeprowadził pokaz serowarski, prezentując proces powstawania serów podpuszczkowych. Możliwość zobaczenia na żywo, jak powstają te pyszne sery, była dla wielu gości niezwykle fascynująca.

 

 

Pieczywo na Zakwasie:

Nie mogliśmy zapomnieć o naszym chlebie na zakwasie. Oprócz degustacji naszych chlebów, Piotr, członek naszej grupy chlebowej “Warsztatowa Chyża – chleb na zakwasie” i nasz przyjaciel, przygotował dla nas chleb z mąki orkiszowej, dedykowany diabetykom. Całość transmitowaliśmy online na naszej grupie. Dziękujemy Piotrze za podzielenie się swoją wiedzą i piękny występ.

 

 

Atmosfera:

Impreza miała charakter biesiady. Były degustacje, warsztaty, pokazy, a także liczne rozmowy i wymiana doświadczeń. Czas spędzony razem obfitował w inspirujące dyskusje, pytania oraz niezapomniane chwile.  Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w tym dniu i uczynili Smolnikowanie 4 wyjątkowym wydarzeniem. Już teraz nie możemy się doczekać kolejnej edycji!

 

 

 

 

 

 

Zobacz również fotorelacje z poprzednich edycji Smolnikowania:

Fotorelacja – Smolnikowanie 3

Wiosenne Smolnikowanie 2 – fotorelacja