Rzuć wszystko i...

W 2009 roku, zgodnie ze znanym powiedzeniem, rzuciliśmy wszystko i wyjechaliśmy w Bieszczady. Z pasją, z pomysłem na życie i na siebie rozwijamy naszą rodzinną firmę „Bieszczadzkie Smaki”. Ciężka, fizyczna praca i determinacja wszystkich członków rodziny sprawiła, że marzenia się spełniają. Dzięki dobrej woli napotkanych ludzi znaleźliśmy swoje miejsce w Smolniku koło Komańczy w starej, łemkowskiej chyży. 

Rytm życia wyznaczają nam rośliny, zioła i owoce: czarny bez, sosna, czosnek niedźwiedzi, dziewanna, pokrzywa, podbiał, nostrzyk, bluszczyk kurdybanek, maliny, jagody, jabłka, gruszki, truskawki, aronia, rabarbar czy czerwona porzeczka. Te wszystkie dary lasu, łąk i ogrodu są przez nas przetwarzane, aby zachować ich smaki, aromaty, a przede wszystkim właściwości, na dłużej. Tworzymy z nich soki, nalewki, syropy, konfitury, dżemy, powidła, miodki i inne przysmaki.

Od 13 lat w naszym gospodarstwie wypiekamy chleby na zakwasie, robimy sery czy masełko domowe z czosnkiem niedźwiedzim.

W 2014 roku, chcąc wykorzystać nasze doświadczenie, a także bogactwo i czystość bieszczadzkich łąk, nieopodal naszej chyży powstała, jedna z pierwszych na Podkarpaciu nalewkarnia. Nasze nalewki są inne i wyjątkowe. Większość z nich powstaje na podstawie naszych autorskich przepisów. Staramy się wybierać smaki nietuzinkowe i niespotykane, aby zaskakiwać i zachwycać podcienienia naszych gości. Przez lata prowadzenia biznesu zdążyliśmy się zaprzyjaźnić z niektórymi klientami, którzy są z nami od samego początku. Wiele osób mówi nam, że chleb smakuje im jak za pierwszym razem. To dla nas ogromny sukces i wyróżnienie.

Wierzymy, że w naszych produktach czuć pasję, z jaką je wykonujemy. Priorytetem dla nas zawsze była i jest ich jakość. Staramy się korzystać z ziół, kwiatów, owoców roślin już nieco zapomnianych, a mających zbawienny wpływ na organizm człowieka.

W naszej chyży w Smolniku również znajdziecie Państwo miejsce, aby odpocząć i zregenerować siły, wypić kawę lub ziołową herbatkę i skosztować naszych wypieków. Na przestrzeni lat stworzyliśmy także Warsztatową Chyżę, czyli miejsce spotkań miłośników chleba i domowych przetworów.

Organizujemy w niej warsztaty oraz pokazujemy chętnym jak wypiekać chleb, a zajęcia odbywają się zarówno w Smolniku jak i online, na naszej facebookowej grupie “Warsztatowa Chyża – wypiek chleba, przepisy, nalewki, zdrowy tryb życia”, na którą serdecznie zapraszamy.

Jeśli wybierasz się w Bieszczady to zajrzyj do nas, do Smolnika 9 koło Komańczy, lub do naszego syna, Tomasza, który prowadzi klubokawiarnię Hipisówka w Dołżycy 17 koło Cisnej.

Jeśli nie, nic się nie martw – zerknij do naszego sklepu internetowego i znajdź coś dla siebie.

Do zobaczenia!
Wiesia i Bogdan

Więcej o nas na blogu

Rydzobranie 2023 – relacja foto

Wydarzenie rozpoczęło się od konkursu o grzybach, gdzie każda z ekip miała za zadanie odgadnąć nazwę grzyba i określić, czy jest jadalny czy trujący  (grzybów

“Daleko od miasta” w Smolniku

W zeszłym roku odwiedziła nas Natalia Sosin z programem Daleko od miasta, w którym odwiedza byłych mieszczuchów, którzy postanowili wyprowadzić się na wieś. Program doczekał

Fotorelacja – Smolnikowanie 3

Och, ta sobota była wyjątkowo niezapomniana! Pierwsi goście przybyli do nas już dzień wcześniej, co niezwykle nas ucieszyło, ponieważ ich pomoc przy ostatnich przygotowaniach do

Droga do domu

Zawsze jak wracam do domu, to nadal nie wierzę, że to już jedynaście lat w tej przepięknej krainie dane mi żyć! Bogdan

Rydzobranie z lasem niespodzianek

W ciepły, słoneczny październikowy poranek, wraz z naszymi gośćmi, wyruszyliśmy do smolnikowego lasu, aby zebrać pierwsze, tej jesieni, rydze. 8 października świętowaliśmy samozwańczy Dzień Rydza.

Nasze social media