Rydzobranie 2023 – relacja foto

6-min

Wydarzenie rozpoczęło się od konkursu o grzybach, gdzie każda z ekip miała za zadanie odgadnąć nazwę grzyba i określić, czy jest jadalny czy trujący  (grzybów było 12) . Zaskakująco dobrze wszystkim poszło. Konkurs uprzyjemniała herbatka i drożdżówka.

 

Przed samym wyjściem, Tomek przeprowadził krótką prelekcję na temat grzybów. Podkreślił istotność rozpoznawania trujących gatunków i udzielił wskazówek dotyczących bezpiecznego obchodzenia się z nimi. Szczególną uwagę poświęcił grzybom jadalnym, a zwłaszcza rydzom, które mieliśmy za zadanie znaleźć w lesie.

 

 

Po konkursie uczestnicy wyruszyli do lasu. Choć droga nie była łatwa, dotarli do miejsca docelowego, a kosze szybko zapełniły się rydzami.

 

 

Po powrocie z lasu czekał na nich ciepły posiłek, którym był pyszny bigos z białą kiełbasą, choć była dostępna również wegetariańska wersja. Do bigosu podano przepyszny chleb i bagietkę. Po obiedzie wszyscy spotkali się przy ognisku, aby oczyścić zebrane grzyby. Z pomocą pędzelków przygotowywano je do smażenia.

 

 

Bogdan smażył rydze na maśle z dodatkiem soli. Kucharz Krzysztof, wspierany przez swoją córkę, przygotował dla uczestników dania z rydzów w musztardzie francuskiej oraz w sosie pomidorowym. Do tego wszystkiego serwowano ziemniaczki z ogniska, smażony boczek i ser paneer. Wydawało się, że wszyscy byli najedzeni do syta.

 

 

Na samym końcu biesiady ogłoszono zwycięzców konkursu grzybowego. Pierwsze miejsce zdobył Krzysztof z córką, który zdobył 26 punktów. Gratulacje dla wszystkich laureatów konkursu.

 

 

Podsumowując RYDZOBRANIE było super okazją do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, zbierania grzybów, uczestnictwa w konkursach i delektowania się pysznymi potrawami przy ognisku. Była to wyjątkowa okazja do integracji i cieszenia się urokami jesieni w Bieszczadach.

Na koniec, chcielibyśmy podzielić się kilkoma luźnymi zdjęciami z wydarzenia. Dziękujemy, że byliście z nami i do zobaczenia następnym razem!